събота, 19 март 2011 г.
Зелените ... тикви
Книгата „Състояние на страх“ на Майкъл Крайтън описва идеално позицията и движещите сили на ‘зелените’ в световен мащаб.
Това, което се случва във „Фукушима“ сега е бял хляб с масло за ‘гнусните хипари’, най-накрая имащи възможност да изкрънкат чрез СТРАХ още пари, и още пари и още пари и още авторитет. С думите – „Нали ви казвахме!“.
Няма как светът да мине изцяло на алтернативни енергии.
Първо няма начин да се губи толкова много земеделска продукция – храна/фураж за енергия. Заетите с отглеждането им площи ще надхвърлят тези, предназначени за изхранване на населението на Земята.
Пример:
"Европейски компании "заграбват" земи в Африка, за да отглеждат технически култури (палми, захaрна тръстика) за производство на гориво, които биха могли да се използват за приготвяне на храни, твърдят природозащитниците от "Приятели на Земята"", пише вестник Гардиън.
Статия
Второ – няма как да се загубят милиони декари земя, накичени с фотоволтаични панели. Или топлослънчеви централи. Тази земя е необходима дори само за да поддържа местният климатичен баланс. А след монтирането на 20 000 огледала (или фотоволтаични панела) – смятайте какво ще стане в локален мащаб с това място. И това ви го казвам аз технолога с грижа за природата!
Трето – производството на машини за производство на зелена енергия … Оопс! Забелязахте ли? Трябва да се произвежда! Машини! Струващи мноооого пари и то много по-скъпи от една атомна централа. И практически неизплащаеми за срока си на експлоатация.!
Страх! Това е мотото и водещата сила на зелените тикви. След парите. Парите, които те искат да вземат от нас и да си ги използват те. И сродните им технологични дружки. Нека се вгледаме в провала на въвеждането на биогоривото Е10 в Германия. Това си е само един пример за некомпетентността на зелените и поддръжниците им - в момента бензиностанциите е Германия са с блокирани резервоари, пълни с Е10, който не се купува, но по закон трябва да го има в наличност. А неговата наличност пречи на зареждането и продажбата на обикновен бензин.
Етикети:
енергия,
зелени,
майкъл крайтън,
състояние на страх,
фукушима
понеделник, 14 март 2011 г.
Съвети по време на буря
И такаааа... Представете си че сте у вас и започне буря. Би трябвало да следваме общоприетите съвети ... за по време на буря:
1. Изключете от контакта радиоприемниците и телевизорите.
А защо не и хладилника?! Да не е по-лош от радиоприемника? Или мълнията се движи по-добре в FM диапазона?!
2. Не ползвайте битова електроника и стационарен телефон.
А може ли да се доближа до нея за да я изключа от контакта?
3. Не се докосвайте до водопроводните кранове.
Аха, и в тоалетната не трябва да се ходи по тази причина.... Ще почакате до края на бурята и ще останете живи. Но опикани.
4. Стойте по-далече от електропроводи и антени.
А как тогава да изпълня точка 1? О, добре. Ще се наложи да седна на пода в средата на стаята за да съм по-далече от контактите и нощната лампа. Но пък полилеят ще ми е точно над главата!!
5. Затворете прозорците, вратите, комините (ако имате) и не допускайте да става течение в стаите.
Това е сигурно за да не влезе кълбовидна мълния в дома ми. Каква ли е статистиката за умрели хора в България от удар от кълбовидна мълния?! Едва ли има и един пострадал. А и като няма течение в стаите ще се избегне и заплахата от настинка.
6. Без неотложна нужда не излизайте на улицата.
Доообре. С това съм съгласен. А и съм си мързелив по природа.
Така. Изпълнихме каквото можахме в къщата. Но ако по точка 6 сме навън по време на буря? Ами ето съветите:
1. Не стойте на открито пространство в близост до метални конструкции и електрически линии.
Дообре!
2. Не отваряйте чадър над вас.
А сега! А защо въобще го взех със себе си този чадър! А и нали вали като из ведро! Не съм си го купил този чадър за слънчево време!
3. В никакъв случай не търсете убежище под големи дървета.
Доообре. Не би било умно, наистина.
4. Не карайте мотор или велосипед.
Пука ли и на мълнията, която ще мине 10-15 километра по въздуха и ще удари някъде из земята дали съм на мотор или на маратонки?!
5. Не се къпете. Отдалечете се от водоемите.
Бива. А и като рибар знам, че не трябва и да се размахва карбонова въдица над главата.
6. Изключете мобилния телефон.
Що за глупост?! Нали вече се уточнихме, че мълнията се движи най добре по FM диапазона още в точка 1 от съветите за дома :-)! Дали може мълнията да прескочи и по мобилната безжична връзка?!
7. Ако няма къде да се скриете изчакайте бурята да отмине стоейки приклекнал под невисоки насаждения.
Само си представете лицата на хората, настигнати от бурята и бързащи да се приберат у тях като ме видят приклекнал под някой храст (или полегнал под морковите)със затворен чадър...
Етикети:
буря
петък, 11 март 2011 г.
Рисуване
Все пак съм можел и да рисувам.
Няколко мои драсканици, правени в социалната игра SmallWorlds само с палитра и мишка, без никакви други инструменти:
Ето така изглежда инструмента за рисуване
Няколко мои драсканици, правени в социалната игра SmallWorlds само с палитра и мишка, без никакви други инструменти:
Ето така изглежда инструмента за рисуване
Етикети:
Мои рисунки
понеделник, 7 март 2011 г.
Цифровата революция и пиратството не са от вчера.
В самото начало на 20 век издателите на музикални ноти са съдили производителите на перфоленти за механични пиана, като са ги обвинявали в нарушаване на авторските права. Върховният съд не се е съгласил с това и е въвел правото на принудителен лиценз, което е в полза на издателите на музика, чиито приход от продажбата на билети и записи на музика е 500 милиона долара.
В 1920 година постановщиците на водевили подали в съда иск срещу Маркони затова, че е изобретил радиото. Те се оплаквали, че то ще им попречи да събират приходи от живи изпълнения. Водевилът сега е мъртъв, но вината за това не е на радиото, а това, че актьорите са се преместили в новото медийно пространство.
В 1933 г. Едуин Армстронг изобретил FM радиото. Обаче звукозаписните компании започнали да влагат пари в АМ радиото и през 1945 г. убедили федералната комисия по свръзките да премести FM в друга част на радиодиапазона, като така направила безполезни всички предаватели и приемници, създадени от Армстронг през предходните години. Освен това федералната комисия ограничила мощността на FM станциите и забранила поставянето на радиорелейни станции на билата на планините, така че за транслацията на дълги разстояния се е наложило използването на скъпи кабели. През 1954 г. след 21 годишна война с медийните гиганти Армстронг се е хвърлил от 13-тия етаж. А сега FM радиото е основно медийно средство в радиоефира.
През 1940 г. киностудиите са се отнасяли с телевизията като с враг номер 1. Те се опасявали, че телемрежите ще намалят проходите им в касите на кинотеатрите. Сега хората пак си ходят на кино, а студиите заработват стотици милиони долари от създаването на филми за телевизионен формат.
През 1959 г. издателите на книги били много развълнувани от появата на първият успешен фотокопирен апарат (ксерокс). Те се опасявали, че благодарение на него ще се разпространи кражбата на книги, което ще постави под заплаха издателският бизнес на книги. Но ксероксът се оказал незаменим за бизнеса и производството му процъфтява в момента.
В края на 70-те и началото на 80-те години Universal City Studios и Walt Disney Productions са се съдили със Sony, като са се опитвали да спрат от продажба видеомагнитофоните. Цял Холивуд смятал, че видеомагнитофоните нарушавали федерален закон, като позволявали на зрителите да променят времето на преглед на филма или телевизионните предавания, да създават домашни библиотеки с видеокасети с филми без разрешението на владетеля на авторски права. През 1982 г. Джек Валенти произнесъл пред американският Конгрес знаменитата си фраза:
"Видеомагнитофонът за американският кинопродуцент и за американският зрител е като Бостънският удушвач за самотна жена!". Адвокатът съобщил на Върховният съд, че видеомагнитофонът е създал многомилиардна индустрия, основана на кражбата на чужда собственост. Киностудията загубили, но били на косъм от победата. Обче съдията Сандра Дей О'Конър размислила и и подарила победата на Sony. И досега Холивуд търси способ да оспори решението, даже въпреки това, че технологиите Betamax, VHS, DVD и BD им носят и сега около 63% от приходите им, като от продажбата на билети те печелят само 21%.
През 1998 г. звукозаписната индустрия е дала на съд фирмата Diamond Multimedia, за да и попречат да пусне в продажба първият портативен МР3 плеър Rio, като заявили, че МР3 плеърите са предназначени за пиратство. Съдът не се е съгласил с това и сега музикалните интернет магазини са във възход от продажбата на песни в МР3 формат.
През 2001 г. двадесет и осем киностудии и медийни компании подали съдебен иск срещу компанията Sonicblue за нарушаване на правата им, защото плеърите на тази фирма ReplayTV можели да пропускат рекламите и позволявали на приятели да обменят записи на програми. След две години фирмата Sonicblue фалирала, като не малка вина за това имали и съдебните дела. Обаче един от способите за откриване кога започва реклама в предаването е, че изчезва логото на телевизионния канал от екрана. Затова сега това лого се прави от много ТВ компании анимирано, полупрозрачно и т.н.
Сегашните битки между развлекателната индустрия и техническите нововъведения може да ни се показват като нещо ново, но то е само поредният рунд от тази битка.
Компаниите се сражават отчаяно, защото имат представа за технологичните нововъведения, кото и в момента стават зад гърба им.
(По материали от http://p-i-f.livejournal.com/ )
В 1920 година постановщиците на водевили подали в съда иск срещу Маркони затова, че е изобретил радиото. Те се оплаквали, че то ще им попречи да събират приходи от живи изпълнения. Водевилът сега е мъртъв, но вината за това не е на радиото, а това, че актьорите са се преместили в новото медийно пространство.
В 1933 г. Едуин Армстронг изобретил FM радиото. Обаче звукозаписните компании започнали да влагат пари в АМ радиото и през 1945 г. убедили федералната комисия по свръзките да премести FM в друга част на радиодиапазона, като така направила безполезни всички предаватели и приемници, създадени от Армстронг през предходните години. Освен това федералната комисия ограничила мощността на FM станциите и забранила поставянето на радиорелейни станции на билата на планините, така че за транслацията на дълги разстояния се е наложило използването на скъпи кабели. През 1954 г. след 21 годишна война с медийните гиганти Армстронг се е хвърлил от 13-тия етаж. А сега FM радиото е основно медийно средство в радиоефира.
През 1940 г. киностудиите са се отнасяли с телевизията като с враг номер 1. Те се опасявали, че телемрежите ще намалят проходите им в касите на кинотеатрите. Сега хората пак си ходят на кино, а студиите заработват стотици милиони долари от създаването на филми за телевизионен формат.
През 1959 г. издателите на книги били много развълнувани от появата на първият успешен фотокопирен апарат (ксерокс). Те се опасявали, че благодарение на него ще се разпространи кражбата на книги, което ще постави под заплаха издателският бизнес на книги. Но ксероксът се оказал незаменим за бизнеса и производството му процъфтява в момента.
В края на 70-те и началото на 80-те години Universal City Studios и Walt Disney Productions са се съдили със Sony, като са се опитвали да спрат от продажба видеомагнитофоните. Цял Холивуд смятал, че видеомагнитофоните нарушавали федерален закон, като позволявали на зрителите да променят времето на преглед на филма или телевизионните предавания, да създават домашни библиотеки с видеокасети с филми без разрешението на владетеля на авторски права. През 1982 г. Джек Валенти произнесъл пред американският Конгрес знаменитата си фраза:
"Видеомагнитофонът за американският кинопродуцент и за американският зрител е като Бостънският удушвач за самотна жена!". Адвокатът съобщил на Върховният съд, че видеомагнитофонът е създал многомилиардна индустрия, основана на кражбата на чужда собственост. Киностудията загубили, но били на косъм от победата. Обче съдията Сандра Дей О'Конър размислила и и подарила победата на Sony. И досега Холивуд търси способ да оспори решението, даже въпреки това, че технологиите Betamax, VHS, DVD и BD им носят и сега около 63% от приходите им, като от продажбата на билети те печелят само 21%.
През 1998 г. звукозаписната индустрия е дала на съд фирмата Diamond Multimedia, за да и попречат да пусне в продажба първият портативен МР3 плеър Rio, като заявили, че МР3 плеърите са предназначени за пиратство. Съдът не се е съгласил с това и сега музикалните интернет магазини са във възход от продажбата на песни в МР3 формат.
През 2001 г. двадесет и осем киностудии и медийни компании подали съдебен иск срещу компанията Sonicblue за нарушаване на правата им, защото плеърите на тази фирма ReplayTV можели да пропускат рекламите и позволявали на приятели да обменят записи на програми. След две години фирмата Sonicblue фалирала, като не малка вина за това имали и съдебните дела. Обаче един от способите за откриване кога започва реклама в предаването е, че изчезва логото на телевизионния канал от екрана. Затова сега това лого се прави от много ТВ компании анимирано, полупрозрачно и т.н.
Сегашните битки между развлекателната индустрия и техническите нововъведения може да ни се показват като нещо ново, но то е само поредният рунд от тази битка.
Компаниите се сражават отчаяно, защото имат представа за технологичните нововъведения, кото и в момента стават зад гърба им.
(По материали от http://p-i-f.livejournal.com/ )
Етикети:
Пиратство
Абонамент за:
Публикации (Atom)